změny související se změnami soukromého práva od 1.1.2014 – promítnutí nové terminologie, nových principů, nových institutů atd. Např. dochází k náhradě pojmu závazek novým pojmem dluh. Za věc movitou je nově považován např. i obchodní podíl a proto je dosavadní úprava osvobození od daně z příjmů fyzických osob pro příjmy z prodeje movitých věcí přeformulována (osvobozeny nově budou příjmy z prodeje movitých věcí hmotných). Novinkou soukromého práva od 1.1.2014 je např. nabytí majetku odkazem a proto se bude daňová úprava pro majetek získaný dědictvím nově vztahovat i na majetek nabytý odkazem apod.
důležité daňové změny, které s rekodifikací soukromého práva nesouvisí nebo souvisí jen částečně – např. přesun darů a zděděných příjmů do předmětu daní z příjmů, nová pravidla pro práci s obvyklými cenami, částečná změna struktury zákona a vymezení některých daňových pojmů (např. odpisovatel, samostatné vymezení finančního leasingu). Dochází přitom k řadě věcných změn (např. za finanční leasing se již nebude považovat vztah, kdy by bylo sjednáno pouze právo odkupu – převod do vlastnictví po skončení nájemního a obdobného vztahu bude muset být sjednán předem).
vybrané změny, které jsou již schváleny a jsou již obsaženy v zákoně č. 458/2011 Sb., o zřízení jednoho inkasního místa (zatím s účinností od 1.1.2015), a jejichž účinnost doprovodný daňový zákon k rekodifikaci mění z 1.1.2015 na 1.1.2014 - např. se jedná o zvýšení limitu pro dary odečitatelné od daňového základu fyzických osob podle § 15 odst. 1 ZDP na 15 % resp. od daňového základu právnických osob podle § 20 odst. 8 na 10 % (dosud tento limit platí jen pro dary vybraným subjektům). Zákon č. 458/2011 Sb. také (zatím s účinností od 1.1.2015) např. zavádí osvobození od daně z příjmů fyzických osob pro podíly na zisku (např. se týká společníků s.r.o.) – toto osvobození doprovodný daňový zákon k rekodifikaci věcně přebírá, byť legislativnětechnicky odlišně (nikoli samostatným ustanovením v rámci § 4 odst. 1 ZDP, ale v samostatném § 4a). Další změnou, která je již obsahem zákona č. 458/2011 Sb. (zatím od 1.1.2015) a se kterou počítá doprovodný daňový zákon k rekodifikaci soukromého práva již od 1.1.2014 je např. prodloužení časového testu pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů od daně z příjmů fyzických osob ze 6 měsíců na 3 roky
Daň z nemovitostí bude nadále upravena současným zákonem o dani z nemovitostí (původně se počítalo s přijetím nového zákona), který však bude velice rozsáhle novelizován a přejmenován na zákon o dani z nemovitých věcí (daň z nemovitostí se bude jmenovat daň z nemovitých věcí). Většina změn souvisí s novou soukromoprávní úpravou nemovitostí – především soukromoprávně budou stavby (až na výjimky) považovány za součást pozemku, ale pro účely daně z nemovitých věcí budou posuzovány samostatně. Novelizovaný zákon obsahuje i některé koncepční změny (např. vymezení předmětu daně ze staveb resp. v nové terminologii daně ze staveb a jednotek). Novelizace dnešního zákona o dani z nemovitostí (nově zákona o dani z nemovitých věcí) je součástí návrhu doprovodného daňového zákona k rekodifikaci.
Součástí návrhu doprovodného daňového zákona k rekodifikaci je mimo jiné i poměrně rozsáhlá novelizace zákona o dani z přidané hodnoty. Na novou soukromoprávní úpravu je reagováno např. tím, že pojem zboží bude nově zahrnovat i nemovitosti. Návrh usiluje o výslovné zakotvení některých institutů nového občanského zákoníku (např. pachtu) přímo do zákona o DPH, což lze označit za diskutabilní – vnitrostátní úprava totiž musí odpovídat úpravě eurounijní, která je pochopitelně nezávislá na úpravě soukromého práva v tom či onom členském státě.
Samostatným zákonem je řešena daň z nabytí nemovitých věcí, která nahradí dnešní daň z převodu nemovitostí. Vládní návrh zákona o dani z nabytí nemovitých věcí projednala Poslanecká sněmovna v prvém čtení minulý týden, hned po projednání návrhu doprovodného daňového zákona k rekodifikaci. Nová úprava mění osobu poplatníka daně (nově jí bude kupující) a přináší celou řadu dílčích věcných změn a také i určitá zjednodušení (např. daňové přiznání bude moci být podáváno bez znaleckého posudku ve větším množství případů než dnes).
Právní a daňové poradenství v.o.s.
Italská 1202/12
+420 245 501 031
Vytvořeno RN