Cestovní náhrady legislativně upravuje především zákoník práce.
§ 163 odst. 1 a se týká zaměstnanců v podnikatelské sféře a § 176 odst. 1 upravuje sazby cestovních náhrad zaměstnanců v státním sektoru.
Rozdíl spočívá v tom, že pro zaměstnance v podnikatelském sektoru je určena minimální hodnota stravného pro každý den. Zaměstnavatel však může zaměstnancům poskytnout stravné vyšší, avšak stravné vyplacené nad rámec stanovým zákonem (maximální hodnota stravného poskytnutá zaměstnancům ve státním sektoru) bude zaměstnanci přidaněn ve mzdě (podléhá odvodům zdravotního a sociálního pojištění). Pro zaměstnavatele se jedná o daňově uznatelný náklad.
Naproti tomu, zaměstnavatel v státním sektoru může vyplatit minimální i maximální hodnotu stravného. Hodnota stravného je určena vnitřním předpisem zaměstnavatele.
Zaměstnavatel soukromého sektoru je oprávněn poskytovat stravné v libovolné vyšší úrovni, nesmí však vyplácet stravné nižšíí, než je minimální úroveň stravného; částka přesahující horní limit je zdanitelným příjmem zaměstnance podléhající odvodu pojistného.
Zaměstnavatel rozpočtového sektoru vždy poskytuje stravné ve výši, která musí odpovídat předepsanému rozpětí, stravné nesmí být nižší ani vyšší, než je jeho předepsaný interval.
Zaměstnanec vyjel na pracovní cestu ve středu ve 13:00 hodin a vrátil se v noci na čtvrtek ve 3:00 hodiny. První den byl na pracovní cestě 11 hodin – měl by mít nárok na stravné v sazbě odpovídající 5-12 hodinám trvání pracovní cesty. Druhý den byl na pracovní cestě 3 hodiny – neměl by mít nárok na stravné. Pokud však neposuzujeme dobu trvání pracovní cesty odděleně, pak pracovní cesta trvala 13 hodin – zaměstnanec má nárok na stravné v sazbě za odpovídající více než 12 až 18 hodinám trvání pracovní cesty.
Optimální stravenka
Maximální daňové uznatelná částka zaměstnavatele na stravování zajišťované prostřednictvím jiných subjektů podle § 24 odst. 2 písm. j) bod 4 zákona o daních z příjmů (tzn. že nárok na stravování je písemně upraven jako právo zaměstnanců vyplývající z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu zaměstnavatele, pracovní nebo jiné smlouvy) je daňově uznatelný příspěvek poskytovaný až do výše 55% ceny jednoho jídla za jednu směnu, maximálně do výše 70% uvedeného stravného.
V roce 2024 je daňově optimální stravenka v hodnotě 211 Kč; do nákladů je zaměstnavatel oprávněn uplatnit příspěvek v jakékoliv výši (tedy až 100%), nicméně nad částku ve výši 116,20 Kč (55% ze stravného 211 Kč) musí být příspěvek zaměstnavatele dodaněn a musí z něj být odvedeno pojistné na straně zaměstnance.
Limit osvobození stravovacího paušálu nebo poskytování závodního stravování pro rok 2024 je shodný s limitem pro stravenky. Zaměstnanec je přitom povinen vykonávat práci alespoň 3 hodiny a nesmí mu vznknout během dne nárok na stravné v rámci cestovních náhrad na služební cestě. Druhý příspěvek v rámci jednoho kalendářního dne je možné poskytnout, pokud zaměstnanec vykonával práci alespoň 11 hodin.
Výše průměrné ceny za 1 litr pohonné hmoty podle § 158 odst. 3 věty třítí zákoníku práce činí:
Minimální výše sazby základní náhrady uvedená v § 157 odst. 4 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „ZP“), byla pro rok 2023 stanovena za 1 km jízdy:
Právní a daňové poradenství v.o.s.
Italská 1202/12
+420 245 501 031
Vytvořeno RN